ایکسری و سیستم های بازرسی آریوتک

عمق نفوذ و تفکیک پذیری در دستگاه ایکس ری (X-RAY) بازرسی - AWG

  

عمق نفوذ و تفکیک پذیری در دستگاه ایکس ری (X-RAY)

عمق نفوذ به معنی عمقی است که اشعه X-ray در مواد پس از عبور از سطح اولیه، به آن نفوذ می‌یابد و توسط سیستم حسگر ثبت می‌شود. باید در انتخاب دستگاه با توجه به شرایط بازرسی، به انتخاب دستگاه با عمق نفوذ مناسب توجه کرد. تفکیک پذیری در دستگاه‌های بازرسی ایکس ری به معنی قابلیت تفکیک و تمایز دادن بین اجزای کوچک یک ماده است. در دستگاه‌های بازرسی ایکس ری، تفکیک پذیری به شدت به ویژگی‌های فیزیکی ماده مورد بازرسی و شدت و انرژی اشعه X-ray مورد استفاده بستگی دارد. 

عمق نفوذ و تفکیک پذیری در دستگاه ایکس ری (X-RAY) بازرسی معیاری مهمی در خرید دستگاه ایکس ری می باشد، این شاخص ها از تست های متفاوتی با استفاده از کیف تست مخصوص ایکس ری به دست می آید با استفاده از جسم ها و فلزات مختلفی که وجود دارد میزان عمق نفوذ و تفکیک پذیری دستگاه به دست می آید.

دستگاه‌های بازرسی اشعه ایکس (X-ray)  از یک منبع نوری X-ray تشکیل شده‌اند که اشعه X-ray را به شیء مورد نظر ارسال می‌کنند و سپس تصاویری از بازتاب این اشعه‌ها توسط یک سیستم حسگر ثبت می‌شود.

نفوذ پذیری اشعه ایکس بستگی به چگونگی تعیین شدن شدت اشعه و مدت زمانی که شیء در معرض اشعه قرار دارد دارد. در دستگاه‌های بازرسی ایکس، شدت اشعه معمولاً کمتر از دستگاه‌های تصویربرداری پزشکی است. نفوذ پذیری اشعه ایکس به ماده‌های مختلف متفاوت است. برای مثال، اشعه ایکس به راحتی از مواد نرم و کم‌چگالی مثل بافت بدن عبور می‌کند اما به مواد سفت و فلزی مانند آهن و فولاد کمتر عبور می‌کند و به شکل قابل توجهی پراکنده می‌شود. نفوذ پذیری اشعه ایکس در دستگاه‌های بازرسی ایکس به مواد مختلف بستگی دارد و در کنار آن، شدت اشعه و مدت زمانی که شیء در معرض اشعه قرار دارد نیز نقش مهمی در این مورد ایفا می‌کنند.

دستگاه ایکس ری بازرسی آریوتک سری چمدانی RU953

عمق نفوذ و تفکیک پذیری  دستگاه ایکس ری بازرسی آریوتک سری چمدانی RU953

تفکیک پذیری 38 AWG به معنی قابلیت تفکیک و تمایز دادن بین اجزای کوچک یک ماده است. AWG مخفف عبارت "American Wire Gauge" است و برای اندازه گیری قطر سیم‌های فلزی استفاده می‌شود. قطر 38 AWG برابر با 0.101 میلیمتر است.

عمق نفوذ در فولاد به معنی عمقی است که اشعه X-ray در فولاد پس از عبور از سطح اولیه، به آن نفوذ می‌یابد و توسط سیستم حسگر ثبت می‌شود. برای فولاد، عمق نفوذ اشعه X-ray تا 10 میلیمتر است، به این معنی که پس از عبور از اولین لایه از فولاد، اشعه X-ray تا عمق 10 میلیمتر، قابل تشخیص است. این میزان عمق نفوذ به شدت به خصوصیات فیزیکی ماده و شدت و انرژی اشعه X-ray مورد استفاده بستگی دارد.

استاندارد‌های مختلفی برای تعیین عمق نفوذ و تفکیک پذیری اشعه X-ray در مواد مختلف وجود دارد. این استانداردها به صورت بین المللی توسط سازمان‌هایی مانند ASTM International، ISO و EN تعیین شده‌اند. به عنوان مثال، استاندارد ASTM E1000 برای تعیین عمق نفوذ اشعه X-ray در فولاد و استاندارد EN 12681 برای تعیین عمق نفوذ اشعه X-ray در بتن وجود دارند. هر استاندارد به طور دقیق مشخص می‌کند که چگونه باید اشعه X-ray را در مقابل ماده مورد نظر قرار داد و چگونه باید تصاویر حاصل را تحلیل کرد. به همین دلیل، استفاده از استانداردهای معتبر در تعیین عمق نفوذ و تفکیک پذیری اشعه X-ray بسیار مهم است.

 

AWG

 

American Wire Gauge

 

AWG مخفف عبارت "American Wire Gauge" است که برای اندازه‌گیری قطر سیم‌های فلزی استفاده می‌شود. این استاندارد در ایالات متحده آمریکا ابداع شده است و در حال حاضر در سراسر جهان به عنوان یک استاندارد شناخته می‌شود. در این استاندارد، قطر سیم‌های فلزی با یک عدد AWG مشخص می‌شود. برای مثال، یک سیم با قطر 10 AWG دارای قطر حدود 2.59 میلیمتر است. در AWG، اعداد کوچکتر به معنای قطر بزرگتر سیم هستند. به عنوان مثال، سیم 10 AWG بزرگتر از سیم 12 AWG است. برای تعیین قطر سیم به روش AWG، از فرمول زیر استفاده می‌شود:

d (mm) = 0.127 × 92^((36-AWG)/39)

در این فرمول، d قطر سیم به میلیمتر، و AWG شماره استاندارد AWG مورد نظر است. این فرمول به این صورت تعریف شده که یک سیم با شماره AWG کمتر، دارای قطر بزرگتری باشد و برعکس. استفاده از استاندارد AWG در بسیاری از صنایع، از جمله الکترونیک و برق، رایج است. به دلیل پخش عریض این استاندارد، از AWG به عنوان یک واحد سنجش در بسیاری از کشورهای دیگر نیز استفاده می‌شود.

 

عمق نفوذ و تفکیک پذیری در دستگاه ایکس ری (X-RAY) بازرسی

 

تفاوت‌هایی بین دستگاه‌های بازرسی ایکس ری با عمق نفوذ و تفکیک پذیری مختلف وجود دارد. دستگاه‌های بازرسی ایکس ری با عمق نفوذ و تفکیک پذیری بالا، قادر به تشخیص دقیقی هستند که در دستگاه‌های با کیفیت پایین تر تشخیص داده نمی‌شوند. برای انتخاب دستگاه بازرسی ایکس ری باید به تفکیک پذیری و عمق نفوذ دستگاه توجه کرد و با توجه به نیازها و حجم بازرسی، دستگاهی با تفکیک پذیری و عمق نفوذ مناسب را انتخاب کرد.

۵
از ۵
۷ مشارکت کننده

نیاز به مشاوره رایگان دارید؟ با ما تماس بگیرید!

۰۲۱-44716504

شماره تماس آریوتک برای مشاوره در مورد ایکسری

محصولات آریوتک