ایکسری و سیستم های بازرسی آریوتک

پروانه کاربرد علامت استاندارد دانش نماد برای محصولات شرکت‌های دانش بنیان

پروانه کاربرد علامت استاندارد دانش نماد برای محصولات شرکت‌های دانش بنیان

علامت دانش (نماد) برای محصولات شرکت‌های دانش بنیان در ایران، "رسمی‌ترین علامت شناخته شده دانش بنیانی در کشور" است و به عنوان یک ابزار تبلیغی و بازاریابی برای شرکت‌های دانش بنیان به‌کار می‌رود.

کسب این علامت برای شرکت‌های دانش بنیان، به معنای شناخته شدن آنها به‌عنوان شرکت‌هایی با محصولات و خدماتی با کیفیت و پیشرفته است که از تحقیق و توسعه‌ی پایدار برای رسیدن به این محصولات و خدمات استفاده می‌کنند. به‌طور کلی، این علامت برای شرکت‌های دانش بنیان، به‌عنوان یک نشان اعتماد و تضمین کیفیت محصولات و خدمات آنها به‌شمار می‌آید.

 

چه شرایطی برای کسب این علامت لازم است؟

 

برای کسب علامت دانش برای محصولات شرکت‌های دانش بنیان، باید شرکت متقاضی باید شرایط زیر را داشته باشد:

 1. داشتن حداقل یک ثبت اختراع، طرح صنعتی، نمونه کاربردی یا نوآوری در زمینه فناوری و یا دانش بنیانی که در دسته‌بندی های مشخص شده برای علامت دانش قرار داده شده باشد.

 2. داشتن مجوزهای لازم از سازمان‌های ذی‌ربط (مانند سازمان غذا و دارو، سازمان استاندارد و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری) در صورت نیاز به شرح مورد نیاز.

 3. داشتن سابقه فعالیت در حوزه فناوری و دانش بنیانی حداقل یک سال.

 4. عضویت در یکی از شبکه‌های دانش بنیان (مانند شبکه دانش بنیانی‌های دانشگاهی یا شبکه دانش بنیانی‌های استانی).

 5. ارائه مدارک و اطلاعات مورد نیاز به دفتر نماد و علامت‌های کشوری و پرداخت هزینه‌های مربوطه.

 6. قبول شدن در مرحله‌های ارزیابی و تحلیل‌های مربوط به کیفیت محصولات و خدمات شرکت.

در کل، کسب علامت دانش برای محصولات شرکت‌های دانش بنیان، نشان‌دهنده‌ی کیفیت و پیشرفت آنها در زمینه‌ی فناوری و دانش بنیانی است و می‌تواند به‌عنوان یک ابزار تبلیغی و بازاریابی موثر برای آنها عمل کند.

 

آیا علامت دانش برای همه صنایع و محصولاتی قابل دریافت است؟

 

علامت دانش به عنوان یک نماد مربوط به شرکت‌های دانش بنیان، برای تمامی صنایع و محصولاتی که دارای مزیت دانش بنیانی هستند، قابل دریافت است. اما باید توجه داشت که برای دریافت این علامت باید شرکت متقاضی شرایط و معیارهای مشخصی را ارائه دهد و باید اثبات کند که محصول یا خدماتی که ارائه می‌دهد، دارای مزیت دانش بنیانی است.

همچنین باید توجه داشت که در برخی صنایع، به دلیل خصوصیات و مشخصات خاص آنها، دریافت علامت دانش ممکن است کمی دشوار باشد. به عنوان مثال، در حوزه‌هایی مانند صنایع فرهنگی و هنری، به دلیل خصوصیات خاص ترفندیک، دریافت علامت دانش ممکن است دشوار باشد و در چنین حوزه‌هایی، ممکن است نماد و علامت‌های دیگری برای تأیید صلاحیت دانش بنیانی محصولات و خدمات به کار گرفته شود.

علامت دانش برای تأیید صلاحیت دانش بنیانی محصولات و خدمات در بسیاری از صنایع و حوزه‌ها قابل دریافت است. برخی از محصولات و خدماتی که می‌توانند برای دریافت علامت دانش مرتبط باشند، عبارتند از:

 • محصولات و خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات (IT)
 • محصولات و خدمات دارویی و پزشکی
 • محصولات و خدمات صنعتی و ماشین‌آلات
 • محصولات و خدمات مرتبط با انرژی تجدیدپذیر
 • محصولات و خدمات مرتبط با حوزه کشاورزی و محیط زیست
 • محصولات و خدمات مرتبط با حوزه فضایی و هوافضا

شرکت‌های دانش بنیان

 

آیا شرکت‌های دانش بنیان برای دریافت علامت دانش باید هزینه‌ای پرداخت کنند؟

 

شرکت‌های دانش بنیان برای دریافت علامت دانش باید هزینه‌ای را پرداخت کنند. این هزینه برای ارزیابی و بررسی محصولات و خدمات شرکت‌ها و همچنین برای صدور مجوز استفاده از علامت دانش در محصولات و خدمات استفاده می‌شود.

مقدار هزینه برای دریافت علامت دانش بسته به نوع محصول یا خدمت و همچنین نوع شرکت و سطح فعالیت آن، متفاوت است. همچنین باید توجه داشت که در صورتی که شرکت در مرحله‌های اولیه رتبه بندی و ارزیابی علامت دانش قرار نگرفته باشد، هزینه پرداخت شده برای ارزیابی محصولات و خدمات به شرکت بازگشت داده نمی‌شود.

در کل، هزینه دریافت علامت دانش برای شرکت‌های دانش بنیان به عنوان یک هزینه برای ارزیابی و تأیید کیفیت محصولات و خدمات آنها در زمینه فناوری و دانش بنیانی محسوب می‌شود.

 

سازمان های مربوط به شرکت ها و موسسات دانش بنیان

 

اواخر سال ۱۳۸۹ بود که مجلس شورای اسلامی، قانون حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان  را به تصویب رساند. از آن تاریخ تا اواخر دوره دهم ریاست جمهوری، وزارت علوم وظیفه بررسی شرکت ها و موسسات دانش بنیان را بر عهده داشت. پس از اتمام این دوره، از شروع دولت یازدهم، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارزیابی و اعطای تاییدیه دانش بنیان به متقاضیان بر عهده گرفت. در ادامه این تغییرات، صندوق نوآوری و شکوفایی با هدف ارایه تسهیلات و حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان ایجاد شد. در گام بعدی، شورای عالی عتف با ماموریت رهبری و ارتقای توسعه علمی و فناوری کشور تشکیل شد. همچنین این شورا، مسئولیت شکایت شرکت های دانش بنیان و متقاضی دریافت تاییدیه دانش بنیان را نیز بر عهده دارد.

 

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

 

دکتر سورنا ستاری، ریاست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را عهده دار است. این معاونت، دارای شانزده ستاد و هفت معاونت زیر مجموعه است. از مهم ترین وظایف این معاونت می توان به توسعه فناوری، تقویت فرآیند تجاری‌ سازی شرکت های دانش بنیان و حمایت از موسسات و شرکت های دانش‌ بنیان اشاره کرد. از همین رو، ارزیابی شرکت های دانش بنیان به وسیله کارگزاری های رسمی این معاونت انجام می شود.

 

صندوق نوآوری و شکوفایی

 

صندوق نوآوری و شکوفایی

 

در راستای تحقق اقتصاد دانش بنیان و تکمیل زنجیره فکر اولیه تا ورود به بازار، تلاش های بسیاری انجام شد تا بتوان کشور را از اقتصاد نفتی جدا کرد به سمت  اقتصاد توسعه و تولید ارزش افزوده برد. در همین راستا مطابق ماده ۵ اصل ۴۴ قانون اساسی، یک نهاد مالی به نام صندوق نوآوری و شکوفایی تشکیل شد. این صندوق ماموریت، تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات، کاربردی نمودن دانش و دستاوردهای پژوهشی و تکمیل زنجیره فکر اولیه تا ورود محصول به بازار با رویکرد حمایتی از شرکت های دانش بنیان را بر عهده دارد و ارایه تسهیلات و خدمات مالی این دسته از شرکت ها و موسسات را بر عهده دارد. هدف نهایی این نهاد مالی، شکوفایی اقتصادی، کمک به اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی و رونق اقتصادی کشور با تمرکز بر روی شرکتهای دانش بنیان و فناوری های برتر است.

 

شورای عالی عتف

 

شورای عالی عتف

 

شورای عالی عتف با ماموریت راهبری و ارتقای توسعه علمی و فناوری کشور با هدف سیاستگذاری و نظارت فرابخشی و هماهنگی بین بخش ها در حوزه‌های علمی، فناوری و تحقیقاتی کشور، به ریاست رئیس جمهور تشکیل شد. این شورا با استناد به ماده ۳ قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تاسیس شد. از جمله وظایفی که در آیین نامه این سازمان آمده است، رسیدگی به اعتراض ها و شکایات شرکت های دانش بنیان و متقاضی دریافت تاییدیه دانش بنیان است.

 

معرفی سامانه ارزیابی و بررسی صلاحیت شرکت ها و موسسات دانش بنیان

 

شرکت ها و موسسات متقاضی که از طریق سامانه دانش بنیان ثبت نام کرده و در نهایت موفق به دریافت تأییدیه دانش بنیان شوند، به فهرستی که در آدرس اینترنتی pub.daneshbonyan.ir فراهم شده است افزوده می شوند. این آدرس اینترنتی که زیرمجموعه ای از سایت daneshbonyan.ir به حساب می آید، میزبان یک فهرست آنلاین و به روز از شرکت هایی است که در حال حاضر جزو شرکت های دانش بنیان به حساب می آیند.

در صورتی که نام شرکت یا شناسه ملی آن در اختیار شما باشد، می توانید از قابلیت جستجوی این سامانه برای استعلام دانش بنیانی استفاده کنید.

 

گواهی تاییدیه شرکت رایان رشد افزاریا پروانه کاربرد علامت استاندارد دانش نماد گیت بازرسی چمدانی آریوتک

شرکت رشد افزار با شماره ثبت 10102168390، یک شرکت دانش بنیان در حوزه برق و الکترونیک، فوتونیک، مخابرات و سیستم‌های خودکار  تولیدی نوع 1 است.

 

گواهی تاییدیه شرکت رایان رشد افزار

 

همچنین محصولات ایکس ری بازرسی آریوتک دارای پروانه کاربرد علامت استاندارد دانش نماد می باشند.

پروانه کاربرد علامت استاندارد دانش نما

  برای مشاهده سایر پروانه ها و گواهینامه های استاندارد محصولات آریوتک (اینجا) کلیک کنید. 

  ۵
  از ۵
  ۷ مشارکت کننده

  نیاز به مشاوره رایگان دارید؟ با ما تماس بگیرید!

  ۰۲۱-44716504

  شماره تماس آریوتک برای مشاوره در مورد ایکسری

  محصولات آریوتک