ایکسری و سیستم های بازرسی آریوتک

چگونه با دستگاه ایکس ری، عرق، مشروبات الکلی و مواد مخدر را کشف و شناسایی کنیم؟ راهکار کاهش جرم و مجازات ها

چگونه با دستگاه ایکس ری، عرق، مشروبات الکلی و مواد مخدر را کشف و شناسایی کنیم؟

چگونه با دستگاه ایکس ری، عرق، مشروبات الکلی و مواد مخدر را کشف و شناسایی کنیم؟

عرق، مشروبات الکلی، و مواد مخدر از جمله موادی هستند که آثاری نامطلوب و خطرناک بر روی جامعه ما دارند. به دلیل اینکه استفاده از این مواد ممنوع است، دستگاه ایکس ری به عنوان یک ابزار مهم در کشف و شناسایی این مواد استفاده می‌شود. در این مقاله، راهکارهایی را برای کاهش جرم و مجازات‌های مربوط به استفاده و توزیع این مواد تشریح خواهیم کرد. با ما همراه باشید تا این موضوع را به طور کامل بررسی کنیم.

اولین راهکار برای کاهش جرم و مجازات‌ها این است که از دستگاه ایکس ری استفاده کنیم. این دستگاه قادر است مواد مخدر، عرق و مشروبات الکلی را کشف کند. به واسطه قابلیت‌های پیشرفته این دستگاه، فرصت برای عبور این مواد از مرزها و محل‌های عمومی به شدت کاهش می‌یابد. استفاده از دستگاه ایکس ری، به عنوان یک ابزار پیشگیری و کاهش جرم، نقش بسیار مهمی را در جامعه ایفا می‌کند.

با این وجود، استفاده از دستگاه ایکس ری نیز نیازمند یک استراتژی کلی و هماهنگ است. برای این منظور، می‌توانیم به روش‌های زیر توجه کنیم:

  • آموزش و آگاهی‌بخشی:آموزش و آگاهی‌بخشی از مهم‌ترین راهکارها در کاهش جرم و مجازات‌های مربوط به مواد مخدر و سایر مواد ممنوعه است. باید تمامی اقشار جامعه، از جمله نوجوانان و جوانان، درباره خطرات استفاده از این مواد آگاه شوند. ارائه اطلاعات صحیح و قابل فهم درباره عوارض و اثرات منفی این مواد می‌تواند بسیار مفید باشد.

  • تشدید نظارت:برای کاهش جرم و مجازات‌ها باید نظارت و کنترل بر استفاده و توزیع این مواد افزایش یابد. از این رو، نیاز است که دستگاه‌های ایکس ری در اماکن عمومی، مرزها و محل‌هایی که به عنوان محل ممنوعه شناخته می‌شوند، نصب شوند. همچنین، باید نیروهای انتظامی و مراجع ذی‌صلاح مسئولیت کنترل و نظارت را به عهده بگیرند.

  • همکاری بین‌المللی:مبارزه با مواد مخدر و مواد ممنوعه یک چالش بین‌المللی است. بنابراین، برای کاهش جرم و مجازات‌ها باید همکاری و هماهنگی بین کشورها افزایش یابد. تبادل اطلاعات، همکاری در زمینه تحقیقات و توسعه فناوری‌های جدید، و همچنین تدابیر مشترک در قبال توزیع و تجارت این مواد می‌تواند مفید باشد.

در نهایت، بهترین راهکار برای کاهش جرم و مجازات‌های مربوط به استفاده و توزیع مواد مخدر و ممنوعه، استفاده همزمان از دستگاه ایکس ری، آموزش و آگاهی‌بخشی، تشدید نظارت، و همکاری بین‌المللی است. با اجرای این راهکارها، می‌توانیم به طور قابل توجهی جلوی استفاده و توزیع این مواد را بگیریم و در نتیجه، جامعه‌ای سالم و امن را برای همه فراهم کنیم.

 

نحوه تشخیص مواد مخدر در دستگاه های ایکس ری

دستگاه ایکس ری یکی از ابزارهای حیاتی در تشخیص مواد مخدر می‌باشد. این دستگاه، با کمک پرتوهای ایکس، قادر است به طور دقیق مواد مخدر را از بین مواد غیرمجاز تشخیص دهد. با استفاده از ویژگی‌های فیزیکی، چگالی و عدد اتمی مؤثر، دستگاه ایکس ری توانایی تشخیص و تبعیض بین مواد مخدر و مواد دیگر را دارد. تشخیص مواد مخدر با استفاده از دستگاه ایکس ری به دلیل دقت بالا و توانایی تفکیک بین مواد مختلف، در حوزه‌های امنیتی و قانونی بسیار حائز اهمیت است.

این دستگاه می‌تواند در ایستگاه‌های امنیتی فرودگاه‌ها، مراکز ترانزیت بار و حتی در محیط‌های قضایی مورد استفاده قرار گیرد. ویژگی‌های فیزیکی مواد مخدر، مانند چگالی و عدد اتمی مؤثر، برای تشخیص آن‌ها با استفاده از دستگاه ایکس ری بسیار مهم هستند. بر اساس این ویژگی‌ها، دستگاه قادر است مواد مخدر را از بین مواد غیرمجاز تشخیص داده و تبعیض بین آن‌ها را برقرار کند.

برای مثال، چگالی مواد مخدر معمولاً بیشتر از مواد دیگر است و با استفاده از دستگاه ایکس ری، این تفاوت قابل تشخیص است. همچنین، عدد اتمی مؤثر مواد مخدر نیز می‌تواند نشان‌دهندهٔ حضور آن‌ها باشد. هر ماده دارای عدد اتمی مؤثر خاصی است که می‌تواند با استفاده از دستگاه ایکس ری تشخیص داده شود. این ویژگی می‌تواند در تبعیض مواد مخدر از مواد دیگر، کمک بسیاری کند. در نتیجه، تشخیص مواد مخدر با استفاده از دستگاه ایکس ری و تبعیض بر اساس ویژگی‌های فیزیکی، چگالی و عدد اتمی مؤثر از اهمیت بالایی برخوردار است. این روش، به دلیل دقت و قابلیت تشخیص بالا، می‌تواند به عنوان یک ابزار موثر در جلوگیری از ترافیک مواد مخدر و افزایش سطح امنیت در جامعه مورد استفاده قرار گیرد.

 

نحوه تشخیص مواد مخدر در دستگاه های ایکس ری

الگوریتم یادگیری عمیق هوشمند و کمک به تشخصی مواد مخدر

الگوریتم یادگیری عمیق هوشمند می تواند مواد مخدر را تشخیص دهد با استفاده از یک سیستم شناسایی الگو و تشخیص خودکار. این الگوریتم می تواند از تصاویر یا داده های صوتی استفاده کند و با استفاده از شبکه های عصبی عمیق، الگوها و خصوصیات مربوط به مواد مخدر را شناسایی کند.

برای مثال، در صورت استفاده از تصاویر، الگوریتم می تواند با استفاده از شبکه های عصبی عمیق و مدل های شناسایی الگو، ویژگی های مربوط به مواد مخدر را استخراج کند. این می تواند شامل الگوهای رنگی، شکل مواد مخدر، الگوهای ساختاری و دیگر ویژگی های ظاهری باشد. سپس، با استفاده از آموزش دادن الگوریتم با داده های مواد مخدر و غیر مواد مخدر، مدل می تواند این ویژگی ها را با یکدیگر مقایسه کند و مواد مخدر را تشخیص دهد.

همچنین، الگوریتم یادگیری عمیق هوشمند می تواند از داده های صوتی نیز استفاده کند. با استفاده از شبکه های عصبی عمیق، الگوهای مربوط به مواد مخدر در داده های صوتی را استخراج کرده و با داده های آموزش داده شده مقایسه کند. به عنوان مثال، الگوریتم می تواند الگوهای خاصی را در گفتار فرد شناسایی کند که نشان دهنده مصرف مواد مخدر است.

البته، برای طراحی و آموزش این الگوریتم، نیاز به داده های آموزشی مناسب است که شامل تصاویر یا داده های صوتی مربوط به مواد مخدر و غیر مواد مخدر باشد. همچنین، الگوریتم باید با دقت و صحت بالا آموزش داده شود تا تشخیص درستی ارائه دهد.

مشروبات الکلی و تهدیدی برای سلامتی

افرادی که از نوشیدنی های الکلی استفاده می کنند کنترل هوشیاری خود را از دست می دهند. به همین دلیل احتمال بروز مشکلات در سطح خانواده و حتی در جامعه وجود دارد. حرام بودن مصرف این نوشیدنی ها مجازات حمل مشروب در فرودگاه و سخت گیری های بیشتر در این خصوص نیز درست به همین دلیل است. با توجه به جایگاه مشروبات الکلی در فرهنگ های مختلف، قوانین متفاوتی در کشورهای مختلف در مورد آن اجرا می شوددر کشور ما ایران نگهداری و نوشیدن و حمل مشروبات الکلی در فرودگاه جرم بوده و برای آن مجازات در نظر گرفته شده است.

 

مشروبات الکلی و علت جرم انگاری آن در ایران

 

مشروبات الکلی و علت جرم انگاری آن در ایران

از سال 1357 با روی کار آمدن نظام اسلامی در کشور قوانین قبلی دچار تغییرات اساسی شدند. دین اسلام اصلی ترین مرجع قانونگذاری در جمهوری اسلامی ایران تلقی می گردد. در دین مبین اسلام نوشیدن مشروبات الکلی حرام است و به همین دلیل این مورد در قانون ایران نیز جرم انگاری می شودالبته جدای از قوانین موجود در مورد مشروبات الکلی فرهنگ مردم و خانواده های ایرانی نیز به گونه ای است که نوشیدن الکل را فعلی ناشایست می دانند و در این مورد حساسیت زیادی وجود دارد.

 

مجازات همراه داشتن و حمل مشروبات الکی در فرودگاه

بر اساس ماده 702 در قوانین مجازات های اسلامی، 6 ماه تا یک سال حبس، 74 ضربه شلاق و پرداخت جریمه نقدی تا پنج برابر قیمت عرفی کالای حمل شده، می تواند برای این جرم تعیین گردد. این سخت گیری ها به عنوان عامل بازدارنده برای جلوگیری از مصرف مشروبات الکلی است تا از سلامت روحی و جسمی جامعه محافظت گردد.

مجازات همراه داشتن و حمل مشروبات الکی در فرودگاه

 

آیا حکم حمل مشروبات الکی در فرودگاه و مجازات آن قابل گذشت است؟

همان طور که می دانید مجازات هایی قابل گذشت هستند که شاکی خصوصی داشته باشند و وی از حق خود برای مجازات گذشت کند. البته در برخی موارد به دلیل وجود جنبه عمومی جرم، مجرم با وجود گذشت شاکی باید مجازاتی را که برای جنبه عمومی در نظر گرفته شده را تحمل نماید.

حمل مشروب در فرودگاه قابل گذشت نمی باشد و تنها می تواند در صورت احراز شرایط لازم شامل تخفیفات در نظر گرفته شده از جانب قاضی شود. در حالت عادی در چنین پرونده هایی در صورتی که فرد برای بار اول مرتکب چنین جرمی شود و مقدار کمی مشروب به همراه داشته باشد، قاضی مجازات نقدی در نظر می گیرد ولی در دفعات بعدی حکم حبس و شلاق نیز می تواند علاوه بر جریمه نقدی در نظر گرفته شود.

معمولا ضابطین قضایی مستقر در فرودگاه ها، مشروبات الکلی را کشف و آن را ضبط می کنند. سپس با تهیه صورت جلسه متهم به دادسرا فرستاده می شود تا در آنجا به جرم وی رسیدگی گردد.

جرم مشروبات الکی در فرودگاه های ایران و برای مسافران خارجی

بر اساس قانون، حمل مشروبات الکلی برای افراد غیر مسلمانی که در مکان های عمومی این کار را انجام ندهند، جرم نیست. تنها در صورتی می توان برای افراد غیر مسلمان نیز حکم حد را صادر نمود که در انظار عمومی مرتکب این فعل شوند.

البته ناگفته نماند که حمل مشروب در فرودگاه های ایران با توجه به ماده 702 در قوانین مجازات های اسلامی جرم انگاشته شده و در مورد آن نمی توان بین مسافران ایرانی و یا خارجی تفاوتی قائل شد.

 

نمونه کشفیات مشروبات و مواد مخدر در مراکز حمل نقل کشور

در ادامه چند مورد کشفیات مشروبات و مواد مخدر که فرودگاه ها و سایر مراکز حمل نقل کشور انجام شده است را بیان خواهیم کرد:

 

نمونه کشفیات مشروبات و مواد مخدر در مراکز حمل نقل کشور


بیشترین كشفیات در فرودگاه امام (ره) در سال 1396

سردار مهری با بیان اینكه بیشترین آمار حجم كشفیات با توجه به تردد پروازهای خارجی مربوط به فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) است، افزود: بیشترین مواد مخدری كه در فرودگاه های كشور از قاچاقچیان كشف و ضبط شده است، مربوط به ماده مخدر تریاك است، البته كشفیات این ماده مخدر نیز در مقایسه با مدت مشابه سال قبل دارای 44 درصد افزایش است.
وی با بیان اینكه پیشگیری از خروج مواد مخدر از مرزهای هوایی كشور یكی از وظایف ذاتی این پلیس بوده و بر اساس قوانین نیروی انتظامی و مصوبه 529 شورای امنیت ملی این وظیفه به پلیس فرودگاه های كشور محول شده است، گفت: كشفیات یادشده به ترتیب شامل تریاك، هروئین، شیره تریاك، حشیش و شیشه است.

کشف شیشه در فرودگاه بندرعباس با دستگاه ایکس ری بازرسی

 

رییس پلیس مبارزه با موادمخدر استان هرمزگان از کشف قریب به دو کیلوگرم مخدر شیشه از مسافری در فرودگاه بندرعباس خبر داد. سرهنگ سید احمد خدایی در تشریح جزئیات این خبرگفت : ماموران فرودگاه بندرعباس حین کنترل مسافران خروجی، توسط دستگاه ایکس ری از وجود شئ مشکوک در جداره چمدان یک مسافر مطلع و اقدام به بازرسی از وی کردند که در بازرسی به‌عمل آمده از این مسافر مقدار یک کیلو و 840 گرم موادمخدر از نوع شیشه که به طرز ماهرانه‌ای جاسازی شده بود، کشف و ضبط شد.

 

کشف مقدار ۱۱ کیلوگرم هروئین و ۱۴ کیلوگرم مواد مخدر صنعتی در فرودگاه

 

رئیس پلیس پیشگیری ناجا گفت: با تلاش مشترک کارکنان پلیس فرودگاه مهرآباد و امام (ره) باند قاچاقچیان مواد مخدر متلاشی و مقدار ۱۱ کیلوگرم هروئین و ۱۴ کیلوگرم مواد مخدر صنعتی کشف شد.

به گزارش ایسنا سردار مهدی معصوم بیگی افزود: با انجام اقدامات پلیسی چندین ماهه و تمرکز دایره مبارزه با مواد مخدر پلیس فرودگاه مهرآباد بر فعالیت های یک باند فعال در زمینه ترانزیت مواد مخدر به کشورهای خارجی، اطلاعات دقیقی درباره حمل مواد مخدر توسط دو نفر از اعضای این باند به مقصد کشور ترکیه در اختیار پلیس فرودگاه امام (ره) قرار گرفت.

وی افزود: با مشخص شدن زمان انتقال مواد مخدر، قاچاقچیان به محض ورود به فرودگاه حضرت امام (ره) شناسایی و دستگیر شدند که در بازرسی از بار همراه آنان مقدار ۱۱ کیلوگرم مواد مخدر از نوع هروئین که به شکل بسیار حرفه ای در دو عدد چمدان جاسازی شده بود، کشف شدرئیس پلیس پیشگیری ناجا ادامه داد: دو نفر دیگر از اعضای این باند در اسفند ماه سال ۹۹ که قصد انتقال مواد مخدر به کشور ترکیه را داشتند در همان بازه زمانی شناسایی و در فرودگاه حضرت امام (ره) دستگیر شدند که در بازرسی از چمدان های همراه مقدار ۱۴ کیلوگرم مواد مخدر صنعتی کشف شد.

به گزارش پایگاه خبری پلیس، معصوم بیگی با اشاره به اینکه پرونده در خصوص متهمان تشکیل و به همراه مواد مخدر مکشوفه تحویل مراجع قضائی شد، خاطرنشان کرد: اقدامات لازم در خصوص شناسایی سایر قاچاقچیان و انهدام کامل باند در دستور کار پلیس فرودگاه پلیس پیشگیری ناجا قرار دارد.

 

قاچاق تریاک با ساندویچ‌ساز در فرودگاه

 

فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور از کشف ۱۲ کیلوگرم تریاک از دستگاه ساندویچ‌ساز همراه یک مسافر در فرودگاه امام خمینی (ره) خبر دادسرهنگ محسن عقیلی دراین‌باره گفت: مبارزه با قاچاق موادمخدر به صورت ویژه از سوی پلیس فرودگاه‌های کشور دنبال می‌شود. و در همین راستا نیز کارکنان پلیس مستقر در فرودگاه حضرت امام (ره)، حین انجام اقدامات کنترلی به بار همراه یکی از مسافران خروجی از کشور مشکوک شدند که در بازرسی دقیق از بار همراه وی ۱۲ کیلوگرم مواد مخدر از نوع تریاک که در دستگاه ساندویچ ساز جاسازی شده بود، کشف و ضبط شد.

بر اساس اعلام سایت پلیس، عقیلی با بیان اینکه مبارزه با جرایم به ویژه قاچاق موادمخدر با قاطعیت پیگیری می شود، خاطرنشان کرد: متهم دستگیر و به همراه پرونده متشکله برای سیر مراحل قانونی تحویل دادسرا شد.

 

 کشف شیشه از داخل پاشنه کفش در فرودگاه امام خمینی(ره)

 

 کشف شیشه از داخل پاشنه کفش در فرودگاه امام خمینی(ره)

ماموران گمرک در جدیدترین عملیات مبارزه با مواد مخدر از داخل پاشنه کفش ماده مخدر شیشه کشف کردند.

در شگرد جدیدی قاچاقچیان مواد مخدر پاشنه چند جفت کفش را خالی کرده و سپس داخل پاشنه ها را پر از ماده مخدر شیشه می‌کنند اما ماموران گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) با رصد اطلاعات و به کمک دستگاه های کنترلی ایکس ری متوجه این ترفند قاچاقچیان شده و پس از برش دادن پاشنه کفش ها موفق به کشف و ضبط ماده مخدر از نوع شیشه شدند.

۴
از ۵
۱۰ مشارکت کننده

نیاز به مشاوره رایگان دارید؟ با ما تماس بگیرید!

۰۲۱-44716504

شماره تماس آریوتک برای مشاوره در مورد ایکسری

محصولات آریوتک